Starzejąca się skóra potrzebuje nie tylko codziennej pielęgnacji, ale także specjalnych zabiegów odmładzających. Pomogą wygładzić zmarszczki, napiąć owal, nadać skórze przyjemny odcień, miękkość i elastyczność. Nie trzeba chodzić do salonu - stan twarzy można poprawić w domu.
Problemy ze starzeniem się skóry: z czym musisz sobie poradzić
Kosmetolodzy są pewni, że starzenie się skóry zaczyna się już w wieku 25 lat. Początkowe oznaki są mało zauważalne. Stopniowo naskórek traci elastyczność, traci zdolność zatrzymywania wilgoci, skóra po całonocnym śnie nie ma czasu na regenerację. Z roku na rok potrzeba coraz mocniejszych kosmetyków, pojawia się potrzeba zabiegów salonowych. W wieku 40 lat problem staje się oczywisty, coraz trudniej ukryć defekty makijażem. Główne oznaki starzenia to:
- zmiana gęstości naskórka;
- zwiększona suchość skóry, zauważalny łuszczenie;
- rozszerzone pory i nierównomierna ulga;
- nierówna pigmentacja;
- ziemista cera;
- obrzęk, szczególnie widoczny pod oczami;
- „pływający" owal twarzy;
- drobne zmarszczki, skłonne do pogłębiania się.
Wraz z wiekiem rodzaj skóry może się zmieniać. Kobiety, które w młodości mają normalną skórę, zaczynają narzekać na zwiększoną suchość. Tłusty naskórek cierpi na odwodnienie i podrażnienia, reaguje na zmiany pogodowe i nowe kosmetyki.
Nie zawsze szybkie pogorszenie wyglądu skóry wiąże się z wiekiem. Na wygląd negatywnie wpływają:
- niedożywienie;
- palenie i alkohol;
- brak świeżego powietrza;
- niewystarczający sen;
- zbyt agresywne oczyszczanie;
- nieodpowiednie kosmetyki;
- zaburzenia hormonalne.
Zanim zaczniesz domowe zabiegi przeciwstarzeniowe, musisz w jak największym stopniu wyeliminować negatywne czynniki. Ważne jest, aby zwiększyć ilość wypijanych płynów i monitorować odżywianie. W menu jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, fermentowane produkty mleczne, błonnik naturalny. Wskazane jest całkowite porzucenie papierosów i znaczne zmniejszenie ilości alkoholu, wystarczająco dużo snu i więcej chodzenia.
Odmładzanie w domu: niezbędne zabiegi
Doświadczony kosmetolog może opracować indywidualny program przeciwstarzeniowy i dobrać odpowiednie kosmetyki. Twój codzienny rytuał powinien zawierać:
- Delikatne oczyszczanie bardzo delikatnymi preparatami wzbogaconymi naturalnymi olejkami, kolagenem morskim, proteinami jedwabiu i witaminami. Lepiej zastąpić wodę z kranu wodą przegotowaną, przefiltrowaną lub źródlaną.
- Wielostopniowe nawilżanie. Jedyny uniwersalny krem nie będzie w stanie utrzymać równowagi hydrolipidowej na optymalnym poziomie. Zaleca się najpierw nawilżyć twarz balsamem wzbogaconym ekstraktami ziołowymi i kwasem hialuronowym, a następnie nałożyć płynną emulsję i odżywczy krem. Kosmetyki wysokiej jakości szybko się wchłaniają, nie powodując dyskomfortu. Wieloetapowa aplikacja pozwala na zatrzymanie wilgoci w skórze, zapobiega łuszczeniu się i wysuszeniu.
- Zbilansowana dieta. Zaleca się najpierw nałożyć serum na twarz, a dopiero potem nasmarować skórę kremem. Produkty głęboko odnawiające są używane w kursach trwających 20-30 dni. Na przykład po ukończeniu kursu z retinolem można zrobić sobie krótką przerwę i zacząć stosować produkty z kwasem hialuronowym lub witaminą C.
Doskonały środek przeciwstarzeniowy - maseczki z kolagenem, retinolem i kwasem hialuronowym.
Skóra od czasu do czasu potrzebuje bardziej aktywnych zabiegów. Głębokie oczyszczanie jest niezbędne do poprawy cery. Zamiast agresywnych peelingów stosuje się delikatne gommages. Kremowe produkty nakłada się na twarz, odczekaj kilka minut i wałkuj masę palcami. Jednocześnie z powierzchni skóry usuwane są zrogowaciałe łuski, zatyczki łojowe, pozostałości kosmetyków i inne zanieczyszczenia. Po takim zabiegu twarz się rozjaśnia, drobne zmarszczki wygładzają się, pojawia się rumieniec. Możesz powtórzyć czyszczenie 1-2 razy w tygodniu.
Do demakijażu stosuje się nieagresywne żele, ale nasycone hydrofilowe olejki, które głęboko oczyszczają skórę i nie przesuszają jej.
Skóra dojrzała jest dobrze podatna na powierzchowny peeling. W domu możesz stosować preparaty z dodatkiem kwasów owocowych. Delikatnie złuszczają martwe komórki, odświeżając twarz i poprawiając penetrację składników odżywczych. W przypadku bardzo suchej i cienkiej skóry odpowiednie są łagodniejsze peelingi glikolowe. Zaleca się stosowanie preparatów z serii profesjonalnych, są one bardziej skuteczne. Dokładny przebieg zależy od stanu osoby. Peelingów kwasowych nie należy stosować wiosną i latem, aktywne światło słoneczne przyczynia się do pojawienia się plam starczych.
Odpowiednio dobrany krem liftingujący ujędrni owal twarzy i zapobiegnie związanemu z wiekiem opadaniu powiek.
Tradycyjne metody walki ze starzeniem się skóry
Do odmładzania skóry aktywnie wykorzystuje się olejki bazowe i eteryczne. Należy je nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Bogate konsystencje olejków tworzą na powierzchni skóry film ochronny, pomagają wygładzić zmarszczki i zatrzymać wilgoć w skórze. Do bazy olejku migdałowego, sojowego lub brzoskwiniowego dodaje się kilka kropel eteru. Olejek lawendowy lub jaśminowy zwalcza przebarwienia i głęboko odżywia suchą skórę. Różowy ma lekki efekt liftingu i nadaje się do samodzielnego masażu. Jałowiec zwęża rozszerzone pory i wyrównuje ubytki, neroli wygładza drobne zmarszczki, odpręża i przyspiesza regenerację komórek.
Zamiast toników przemysłowych możesz użyć wywarów ziołowych. Pietruszka rozjaśni skórę i usunie przebarwienia, rumianek złagodzi suchość i łuszczenie, kora dębu zmniejszy pory. Po porannym lub wieczornym myciu opłucz twarz chłodnym wywarem.
Bazowe oleje roślinne można stosować do gorących okładów i okładów na ciało. Są szczególnie przydatne zimą, kiedy skóra cierpi na suchość.
Domowe maseczki pomogą zacieśnić owal twarzy, odświeżyć skórę i poprawić jej koloryt. Czerwona glinka pomoże ospałej, pozbawionej odcienia skóry. Proszek miesza się z ciepłym mlekiem, aż powstanie niezbyt gęsta zawiesina. Nakłada się na oczyszczoną skórę na 10-15 minut i dokładnie zmywa najpierw ciepłą, a następnie chłodną wodą. Dla głębokiego odżywienia i elastyczności odpowiednia jest maska ze świeżych drożdży zmieszanych z mlekiem, ubite białko lekko zawęzi owal i zmniejszy rozszerzone pory. Znakomite działanie nawilżające, złuszczające i rozjaśniające mają maseczki ze świeżych jagód: malin, truskawek, wiśni, winogron. Zabiegi odbywają się na kursach, po 8-10 zgłoszeniach można zrobić sobie przerwę.